Carroll, Francis P., 1890-1967

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Carroll, Francis P., 1890-1967

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Bishop Francis Patrick Carroll

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

July 7, 1890 - Feb 25, 1967

History

Places

Born in Toronto, attended St. Michael's College, University of Toronto and St. Augustine's Seminary, Toronto where he was later Rector. He came to Calgary on Mar 25, 1935. In 1951-1952 he spent 18 months in a tuberculosis sanatorium in upper New York state. He died in Calgary.

Legal status

Functions, occupations and activities

Rector of St. Augustine's Seminary, Toronto; Vicar Capitular (Administrator) of the Archdiocese of Toronto from May 1934 until Archbishop McGuigan was appointed; Bishop of Calgary Feb 19, 1935 (consecrated)

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

CAR

Institution identifier

RCDCA

Rules and/or conventions used

Status

Draft

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

  • English

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places